Otvori članak

Zaprimljeno 773.198 zahtjeva za legalizaciju. Zadarska županija pri vrhu s njih ukupno 50 tisuća

Table of Contents

ministra

Prema podacima koje je iznijela ministrica graditeljstva i prostornog uređenja Anka Mrak Taritaš na konferenciji za novinare, hrvatski građani su podnijeli čak 773.198 zahtijeva za legalizaciju bespravno sagrađenih objekata.

Najviše zahtjeva, 88.000 predano je Gradu Zagrebu, a slijede Splitsko-dalmatinska županija sa 53.380 te Zagrebačka županija sa 44.936 zahtjeva.

Zadarska županija zaprimila je 50 tisuća zahtjeva za legalizaciju, dok je sam Grad Zadar zaprimio 13 tisuća, rekao je za radio Centar, pročelnik Upravnog odjela za provedbu dokumenata, prostornog uređenja i gradnje Željko Letinić. Time je potvrdio da je Zadarska županija pri samome vrhu po zaprimljenim zahtjevima za legalizaciju te da ih čeka jako puno posla po tom pitanju.

Većina građana zahtjeve je predavala u zadnji čas pa je tako samo u zadnjih mjesec dana stiglo više od 500.000 zahtjeva, a zadnji su predani 30. lipnja, doslovno nekoliko minuta prije ponoći. Istaknula je kako će glavnina zahtjeva, 70 do 80 posto biti rješena u naredne dvije godine.

‘To je sad odgovornost ministarstva i svih župana i gradonačelnika. Kroz dva tjedna posjetit ću sve županije kako bi vidjela koje su mogućnosti i kapaciteti. Osnovan ćemo i posebne timove koji će raditi samo na legalizaciji’, najavila je ministrica dodajući kako to ni na koji način neće usporiti izdavanja redovnih dozvola za gradnju.

Još nema procjena koliko će država i lokalna uprava uprihoditi od legalizacije. Zasad se zna da je država samo na biljezima (70 kuna po zahtjevu) zaradila više od 55 milijuna kuna.

Ministrica je izvjestila kako je do sad srušeno više od 400 bespravnih zgrada izgrađenih nakon 21. lipnja 2011. godine. Isto čeka i sve one koji nisu predali zahtjev, a objekt su izgradili u zonama gdje nije dopuštena gradnja, dok će svi ostali moći ishoditi potrebne dozvole, ali uz poštivanje svih propisa i visoke troškove.

Komentari

Posljednje