Table of Contents
Premilovac je ispričao da je novac izvučen preko tvrtke Remorker davao Livakoviću, Mikuliću i Bobanu. Od njih je čuo da dio ide za ‘šefa’ Kalmetu
Najmanje 30 milijuna kuna izvukli su iz HAC-a, od toga najviše, oko 23,2 milijuna kuna, prilikom izgradnje ‘Kalmetine’. Taj je novac završio u rukama bivšeg državnog tajnika i desne ruke bivšeg ministra Božidara Kalmete , Zdravka Livakovića te šefova u Hrvatskim autocestama i Hrvatskim cestama Josipa Sapunara, Milivoja Mikulića i Stjepka Bobana, te Igora Premilovca, preko kojega je organizirano izvlačenje novca.
Premilovac je za izvlačenje gotovine preko svoje tvrtke Remorker International u Pragu “ubrao” proviziju od 5,5 milijuna kuna, a glavnina izvučenog novca, 24,5 milijuna kuna, predana je Livakoviću i spomenutim šefovima HAC-a i HC-a. Sažetak je to optužbi USKOK-a protiv Livakovića i ostalih, koji su danas kao osumnjičenici cijeli dan ispitivani u prostorijama USKOK-a u Zagrebu, nakon čega im je određen istražni zatvor u trajanju od mjesec dana.
Podsjetimo, nakon što je Igor Premilovac ispričao istražiteljima kako se izvlačio novac, trag je doveo do Josipa Sapunara. Sapunar, koji je već nekoliko dana u istražnom zatvoru, priznao je sudjelovanje u cijeloj priči te naveo kako je samo manji dio novca zadržao za sebe, dok je glavninu predavao Livakoviću, Mikuliću i Bobanu.
Livaković iznosi obranu
Od njih je čuo da je to novac i za “šefa”, tadašnjeg resornog ministra Božidara Kalmetu. Međutim, ovakva posredna saznanja istražiteljima očito zasad nisu bila dovoljan dokaz za Kalmetinu umiješanost u ovo izvlačenje milijuna iz HAC-a, tako da je njegovo ime izostalo s popisa osumnjičenika kada se u utorak i srijedu krenulo u akciju uhićenja Livakovića i ostalih.
No, sada treba pričekati i vidjeti kako će se oni postaviti prema optužbi i što će reći o eventualnoj ulozi sadašnjega zadarskoga gradonačelnika.
Odvjetnik Zdravka Livakovića Nediljko Ivančević je danas uoči ispitivanja njegova klijenta, koje je počelo nešto iza 12 sati, izjavio novinarima da će Livaković iznositi obranu i negirati bilo kakvu krivnju.
– On je sve radio prema pravilima struke, prema savijesti, i najbolje što je umio. Ni kune nije uzeo i zato nema razloga da šuti – izjavio je odvjetnik Ivančević, dodajući da je Livaković zapravo zadovoljan time što se “ovo konačno dogodilo” jer je sada dobio priliku vidjeti za što ga se uopće tereti, a zna, naveo je, da ništa nije uzeo.
Međutim, tužitelji u USKOK-u s posljednjim odvjetnikovim riječima baš se i ne slažu. Ne radi se, naravno, o pukim optužbama da je zajedno sa spomenutim direkotirma u HAC-u izvukao 30 milijuna kuna. Vrlo detaljno je opisan i način kako se taj novac izvlačio.
Reketarenje izvođača
Radilo se zapravo o jednoj kombinaciji reketarenja, a ujedno i aranžmana na obostrano zadovoljstvo s izvođačima radova. Pitanje je, naime, kakav su izbor imale tvrtke čiji su šefovi sada uglavnom također na popisu suosumnjičenika. Kako bi im redovito plaćali za izvršene radove i nastavili poslovanu suradnju, ali i za plaćanje neosnovano uvećanih cijena radova, Livaković i šefovi HAC-a tražili su od odgovornih osoba tvrtki koje su radile s HAC-om, da im isplate određene “nagrade”. Tako su, primjerice, direktora Zagorje Tehnobetona, osumnjičenog Miroslava Bunića uputili da sklopi fiktivni konzultantski ugovor s tvrtkom Zelot Igora Premilovca, koji je potom uplaćeni novac prebacivao na račun Remorkera, podizao gotovinu i potom je vraćao HAC-ovcima, uzimajući za sebe proviziju. Tako su preko Zagorje Tehnobetona, a zapravo iz sredstava HAC-a koji im je preplatio radove, došli do gotovine od 1,2 milijuna kuna.
Mjesec dana pritvora
Preko Granita Skopje izvučeno je 2,2 milijuna, a preko Strabaga još 4,6 milijuna kuna. Najveći iznos izvučen je uz pomoć uhićenih direktora Viadukta Damira Kezelea i Ivana Berketa, i to 23,2 milijuna kuna, a sve od preplaćenih radova na ‘Kalmetini’.