Table of Contents
Kao što smo jučer objavili, direktor Turističke zajednice Grada Zadra Mario Paleka široj hrvatskoj javnosti najpoznatiji je po propalom koncertu svjetske megazvijezde Rite Ore koji je građane Zadra koštao više od milijun kuna. Nakon fijaska s pjevačicom kosovskih korijena, uslijedila je i afera Jaketar iz koje je razvidno kako je svojedobno u Palekinom automobilu pronađena veća količina ukradene Paul&Shark robe, o čemu postoje i policijski zapisnici.
Nakon koncerta Rite Ore ostao nam je višemilijunski dug, a Paleka se hvali: “Ovo je smjer u kojem ćemo se turistički razvijati”
Prije nekoliko tjedana, ZADAR News otkrio je još jednu Palekinu aferu. Direktor TZ-a je, naime, kupio električni bicikl koji je platio više od 20 tisuća kuna novcem Turističke zajednice i isti odnio kući i koristi ga u privatne svrhe.
Mario Paleka priznao kao su mu u automobilu pronađene ukradene Paul & Shark jakete; na ključna pitanja nije htio dati odgovore
Jučer smo objavili kako je Državna revizija ustvrdila kako Paleka nije radio po zakonu
Nakon što smo jučer objavili kako je Državna revizija ustvrdila da direktor TZ-a nije radio po zakonu, odnosno kako Palekino financijsko izvješće iz 2019. nije u skladu s odredbama Zakona o financijskom poslovanju, danas nastavljamo s objavom dokumenata koji dokazuju kako je Paleka manipulirao financijama TZ-a.
Paleka u poslovnim knjigama nije evidentirao zajmove kao instrument plaćanja čime nedvojbeno krši Zakon o računovodstvu, ali vjerojatno i druge zakone
Državna revizija, koja je nadzor nad TZ-om napravila prvi put nakon 2012. godine dokazala je kako na temelju ugovora o zakupu poslovnog prostora iz svibnja 2018., zakupnik (trgovačko društvo za distribuciju i proizvodnju modnih artikala) je u srpnju 2018. Turističkoj zajednici predao bjanko-zadužnicu na iznos do 100.000,00 kn, kao instrument osiguranja plaćanja. Spomenuti izdani i primljeni vrijednosni papiri (mjenice i zadužnice) te založno pravo banke (hipoteka) nad nekretninama nisu evidentirani u poslovnim knjigama ni iskazani u financijskim izvještajima u okviru izvanbilančnih zapisa.
“Prihodi s osnove udruženog oglašavanja u strateškim promotivnim kampanjama ostvareni u iznosu od 2.311.500,00 kn na temelju ugovora o suradnji zaključenih tijekom 2019. s pravnim osobama te rashodi s osnove udruženog oglašavanja u strateškim promotivnim kampanjama ostvareni u iznosu od 2.311.500,00 kn na temelju računa inozemnih avioprijevoznika u poslovnim knjigama evidentirani su na prijelaznom računu (račun 1113 iz računskog plana za neprofitne organizacije), a trebali su biti evidentirani na odgovarajućim računima prihoda i rashoda. Zbog navedenog, spomenuti prihodi i rashodi nisu priznati u izvještajnom razdoblju na koje se odnose te su ukupni prihodi i rashodi evidentirani u poslovnim knjigama i iskazani u financijskim izvještajima u iznosima manjim za 2.311.500,00 kn od ukupno ostvarenih prihoda, odnosno rashoda”, stoji u službenom dokumentu Revizije.
Državna revizija detaljno objašnjava kako je Paleka “zaboravio” Poreznoj upravi dostaviti podatke o financijama i kako je muljao s nabavom
“Potraživanja za članarinu te potraživanja za boravišnu (turističku) pristojbu nisu evidentirana u poslovnim knjigama ni iskazana u financijskim izvještajima. Podatke potrebne za evidentiranje potraživanja od članarina Porezna uprava dostavlja Turističkoj zajednici sa znatnim zakašnjenjem (u travnju 2020. zaprimljen je pregled obveznika za 2018. i pregled uplata u 2019.). Koncem 2019., prema podacima iz sustava eVisitor, potraživanja za boravišnu (turističku) pristojbu iznose 3.718.433,00 kn. Obavljen je popis imovine i obveza. U popisne liste uneseni su podaci u naturalnim izrazima, ali ne i podaci u novčanim izrazima. Iako su prema podacima iz popisnih lista utvrđene razlike (manjkovi), izvještaj povjerenstva za popis ne sadrži mišljenje o razlogu nastanka manjkova, koje bi zakonskom predstavniku poslužilo kao podloga za donošenje odluka o popisnim razlikama, odnosno načinu njihova evidentiranja (na teret neprofitne organizacije ili na teret odgovorne osobe). Zakonski zastupnik prihvatio je izvještaj o obavljenom popisu te je u poslovnim knjigama evidentiran otpis, odnosno smanjenje knjigovodstvene vrijednosti proizvedene dugotrajne imovine u ukupnom iznosu od 94.147,00 kn i sitnog inventara nabavne vrijednosti od 32.044,00 kn. (točka 4. Nalaza)”, stoji u nalazu Revizije.
Revizija je utvrdila kako Paleka nije radio po zakonu jer u svom izvještaju nije naveo razloge odstupanja u prihodima i rashodima
“Pojedini prihodi i rashodi ostvareni za 2019. znatno odstupaju od ostvarenja prethodne godine, a u Bilješkama uz Izvještaj o prihodima i rashodima nisu navedeni razlozi odstupanja. Nadalje, Bilješke uz Bilancu ne sadrže podatke o založnom pravu banke nad nekretninama (hipoteka), dvjema bjanko-mjenicama i zadužnici na iznos do 5.500.000,00 kn, koje su dane poslovnoj banci kao instrumenti osiguranja po ugovoru o dugoročnom kreditu iz rujna 2015. te dodacima ugovoru iz lipnja i prosinca 2016. te srpnja 2017., primljenoj bjankozadužnici od zakupnika na iznos do 100.000,00 kn, kao ni pregled stanja i rokova dospijeća po spomenutom ugovoru o dugoročnom kreditu te podatke o sudskom sporu iz 2016., u kojem Turistička zajednica ima status tuženika, a koji je koncem 2019. bio u tijeku”, stoji u nalazu Državne revizije.
Dukić i dalje šuti
U narednim danima ZADAR News će objaviti još dokumenata iz nalaza Državne revizije koji nedvojbeno dokazuju kako Mario Paleka ne radi svoj posao kako treba. Na potezu je Branko Dukić koji se do zaključka ovog članka nije očitovao na aferu